Podziwiając firmy, które osiągnęły ponadprzeciętny sukces w skali globalnej, często nie zdajemy sobie sprawy, że o sukcesie nie decyduje tylko innowacyjny produkt lub technologia ale umiejętność zbudowania trwałe wygrywającej organizacji i skalowania biznesu.
Większość światowych liderów, którzy osiągnęli i potrafią utrzymać pozycję lidera rynkowego może pochwalić się wysoce konkurencyjnymi rozwiązaniami w zakresie organizacji procesów wewnętrznych oraz pozyskiwania i budowania unikalnych kompetencji ludzkich. Ważnym wyborem strategicznym jest też, które kompetencje budować w firmie (tzw. kluczowe kompetencje), a które umiejętnie pozyskiwać z zewnątrz w modelu outsourcingu. 65% największych firm amerykańskich (z listy Fortune 500) korzysta z outsourcingu swoich procesów back-officowych. Dla wielu z nich jest to element przewagi konkurencyjnej. Dane z rynku międzynarodowego wskazują, że firmy korzystające z outsourcingu mają trzykrotnie większe szanse na osiągnięcie pozycji lidera rynkowego niż firmy, które go nie stosują. Coraz częściej duże firmy polskie idą śladem liderów globalnych, stąd popyt na te usługi szybko rośnie- także ze strony firm polskich.
Odpowiednia konfiguracja procesów back-office’owych powinna wynikać z właściwej strategii rozwoju firmy, opartej na jasnej decyzji – które kluczowe procesy zachować w firmie, a które przekazać do outsourcingu.
Warto skorzystać przy tym z doświadczeń firm, które dzięki wygrywającej strategii stały się liderami rynkowymi. Doskonale jest to realizowane dzięki jednej z najbardziej skutecznych międzynarodowych metodyk z zakresu zarządzania – „Growing Pains” (Wyzwania wzrostu), autorstwa profesora Erica Flamholtza, która jest stosowana z powodzeniem przez tysiące firm na wszystkich kontynentach.
Doświadczenie liderów rynkowych z rynku amerykańskiego i zachodnioeuropejskiego (takich jak np. Starbucks czy Allianz) okazały się niezmiernie pożyteczne w budowaniu wygrywających firm w Polsce. Jak wynika z danych Inventity Foundation, która doradza polskim firmom w tym zakresie, z narzędziami zetknęło się już ponad 900 polskich firm. Wiele z tych firm zbudowało skuteczne modele zarządzania i systemy operacyjne, oparte w części na rozwiązaniach związanych z outsourcingiem, co pozwoliło im uwolnić potencjał do przyspieszonego wzrostu i skalowania swoich firm w tempie wielokrotnie wyższym niż średnia w ich branży. Dzięki umiejętnemu skalowaniu, w oparciu o jasno sformułowaną strategię, oraz zbudowaniu wygrywającego modelu organizacyjnego i kluczowym przesądzeniom, co do outsourcingu wybranych procesów powstało wiele wybitnych firm. Wg dostępnych danych, firmy korzystające z tej ścieżki potrafiły zwiększyć przychody i zyski średnio w granicach 5 do 8 razy w przeciągu 3-5 lat.
Podsumowując, dzięki metodyce Growing Pains można w ekspresowym tempie i z dużą dozą pewności zbudować strategię rozwoju firmy oraz zaprojektować kluczowe procesy w firmie. Na tej podstawie można podjąć racjonalną decyzję o outsourcingu części z nich do podmiotu zewnętrznego i wyliczyć związane z tym korzyści, które mogą wielokrotnie zwiększyć potencjał do szybkiego i rentownego wzrostu. Praktyka współpracy przy takich projektach funkcjonująca w Meritoros BPO wspiera wielu polskich liderów w transformacji biznesowej i outsourcingu procesów wsparcia (“back office) co pozwala na ponadprzeciętne skalowanie ich organizacji.