GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny zajmuje się zbieraniem danych, w tym danych dotyczących przedsiębiorstw. Wszystkie podmioty gospodarki narodowej mają obowiązek składania sprawozdań do GUS, natomiast nie wszystkie jednak są objęte badaniami. O tym, czy dany podmiot jest objęty konkretnym badaniem najczęściej decyduje branża, w której działa oraz liczba zatrudnionych pracowników.
Nowopowstałe podmioty, które nie korzystały z Portalu Sprawozdawczego, a objęte została badaniami, otrzymują powiadomienie o pierwszym, nadanym im obowiązku sprawozdawczym w formie listownej, na adres korespondencyjny wskazany podczas rejestracji działalności gospodarczej. W zawiadomieniu tym otrzymują także opis procedury aktywacji konta w Portalu oraz niezbędne dane uwierzytelniające.
Niektóre z obowiązków sprawozdawczych są incydentalne, natomiast część z nich wykonuje się systematycznie. Wśród najpopularniejszych obowiązków sprawozdawczych można wymienić:
-DNU-K – Kwartalne sprawozdanie o międzynarodowej wymianie usług
– F-01/I-01 – Sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe
-GP – Sprawozdanie statystyczne dla grup przedsiębiorstw
-I01 – Sprawozdanie o nakładach na środki trwałe.
Warto zaznaczyć, że każda firma, która otrzymała informacje od GUS o konieczności złożenia sprawozdania musi to zrobić. Nie ma w tym przypadku wyjątków. Zgodnie z art. 57 i 58 „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie. Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne po upływie oznaczonego terminu, podlega karze grzywny. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary w wysokości od 200 do 5000 zł„. Za podanie nieprawdziwych danych grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności do 2 lat.
Mimo braku informacji w przestrzeni publicznej o nałożonych karach za brak złożenia sprawozdania lub podanie nieprawdziwych danych, warto jest powierzyć ten obowiązek specjalistom.