21.10.2020

Samochód osobowy w działalności gospodarczej

Mimo, że przepisy odnośnie zaliczania wydatków dotyczących użytkowania samochodów osobowych w kosztach uzyskania przychodów zmieniły się już jakiś czas temu, to wciąż rodzą one wiele wątpliwości. Podatek VAT odliczamy według stawek 50% lub 100%, natomiast w ramach podatku PIT w koszty możemy zaliczyć 20%, 75% lub 100% wydatków.

Podatek VAT można odliczyć według stawki 50% lub 100%.

Jeśli samochód osobowy używany jest wyłącznie w ramach działalności gospodarczej, podatnik może odliczać 100% kwoty VATu z faktur zakupowych dotyczących użytkowania i eksploatacji samochodu. Żeby jednak móc skorzystać z tego prawa, podatnik musi:

-założyć i stale prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu,

- zgłosić samochód do urzędu skarbowego na druku VAT-26,

-jeżeli samochód będzie wykorzystywany również przez inne osoby w firmie (pracowników), musi sporządzić regulamin zasad użytkowania pojazdu.

W przypadku, gdy samochód osobowy jest wykorzystywany zarówno w firmie, jak i na użytek prywatny, czyli sposób mieszany, podatnik może odliczyć jedynie 50% naliczonego podatku VAT od faktur zakupowych dotyczących jego użytkowania i eksploatacji. Aby skorzystać z tej możliwości, nie trzeba spełniać dodatkowych warunków. VAT można odliczyć na podstawie prawidłowo wystawionych faktur VAT. Podatek VAT, który nie został odliczony będzie rozpatrywany w ramach kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym.

W przypadku obliczania podatku PIT możemy skorzystać z trzech rodzajów odliczeń w kosztach -100%, 75% oraz 20%.

Jeśli podatnik wprowadził samochód osobowy jako środek trwały do firmy lub użytkuje samochód na podstawie leasingu, najmu lub dzierżawy ma możliwość skorzystania z zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących eksploatacji samochodu w 100% lub w 75%.

Jeśli podatnik użytkuje samochód jedynie w ramach działalności gospodarczej, wtedy przysługuje mu 100% odliczenia kwoty netto w koszty oraz 100% odliczenia podatku VAT, po spełnieniu warunków określonych powyżej. Co oznacza, że podatnik otrzymując fakturę na 246 zł brutto za paliwo, może odliczyć od VATu należnego 46 zł VATu naliczonego oraz zaliczyć 200 zł w koszty podatkowe firmy.

Podatnik, który użytkuje samochód w sposób mieszany tj. zarówno do działalności, jak i prywatnie, nie musi spełniać dodatkowych warunków, natomiast może zaliczyć jedynie 75% kwoty netto oraz 75% nieodliczonego VATu z faktury zakupowej do kosztów uzyskania przychodów oraz odliczyć od VATu należnego 50% kwoty VATu z faktury zakupowej. Obrazując na przykładzie - podatnik otrzymując fakturę na 246 zł brutto za paliwo, może odliczyć od VATu należnego 23 zł VATu naliczonego oraz zaliczyć w koszty podatkowe firmy 150 zł (75%*200 zł (kwota netto z faktury)) oraz 17,25 zł (75% * 23 zł (nieodliczony VAT z faktury)).   

Jeśli podatnik użytkuje swój prywatny samochód w ramach działalności gospodarczej, lecz nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych może zaliczyć do kosztów podatkowych jedynie 20% wydatków związanych z samochodem (20% kwoty netto z faktury oraz 20% nieodliczonego VATu) oraz odliczyć 50% VATu od VATu należnego. Analogicznie do powyższych przykładów, w tym wypadku wyglądałoby to następująco - podatnik otrzymując fakturę na 246 zł brutto za paliwo, może odliczyć od VATu należnego 23 zł VATu naliczonego oraz zaliczyć w koszty podatkowe firmy 40 zł (20%*200 zł (kwota netto z faktury)) oraz 4,6 zł (20% * 23 zł (nieodliczony VAT z faktury)).

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów