Różnice kursowe to nieodłączny element księgowości w firmach, które dokonują transakcji w walutach obcych. Różnice kursowe pojawiają się między innymi, gdy wartość faktury różni się od rzeczywistej kwoty do zapłaty przeliczonej na złotówki według przepisów o podatku dochodowym.
Różnice kursowe powstają w różny sposób, jednak najczęściej mówi się o nich w przypadku faktur sprzedażowych oraz zakupach w walucie obcej. Różnice kursowe powstają również w momencie samego obrotu waluty na koncie firmowym. Dzieje się tak ze względu na to, że wszystkie operacje wykazywane są w walucie polskiej, a co za tym idzie każdą walutę obcą należy przeliczyć na złotówki. Kursy przeliczeniowe przykładowo faktur oraz ich zapłata najczęściej różnią się od siebie przez co powstają różnice dodatnie i ujemne.
Wyróżnia się dwa typy różnic kursowych
Co to zasady dodatnie i ujemne różnice kursowe uwzględnia się w przychodach i kosztach podatkowych. Odmiennie jest w przypadku różnic kursowych w stosunku do podatku VAT. Jeżeli krajowe transakcje sprzedaży lub zakupu towarów i usług są fakturowane oraz opłacane w walucie obcej, to do przychodów lub kosztów podatkowych nie zalicza się powstałych przy zapłacie różnic kursowych od tej części należności (zobowiązania), którą stanowi VAT.
Źródła:
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług