17.04.2023
Prowadzisz działalność gospodarczą i rozliczasz się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego? Pamiętaj o konieczności rozliczenia różnic kursowych!
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z uproszczonych formę opodatkowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie w tej formie, ustala podatek – według właściwej stawki procentowej – od podstawy opodatkowania, którą stanowi uzyskany przychód. Przy tej formie rozliczenia nie odlicza się poniesionych kosztów.
Różnice kursowe powstają w sytuacji, gdy dochodzi do faktycznego wpływu lub wypływu walut obcych, z tytułu zapłaty za sprzedane lub nabyte towary oraz usługi, a także w wyniku wzajemnych potrąceń należności i zobowiązań opiewających na waluty obce.
Przedsiębiorcy rozliczający się w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mają obowiązek wykazać różnice kursowe, ale wyłącznie te dotyczące sprzedaży. Dodatnie różnice kursowe należy wykazać po stronie przychodu, niezależnie od tego, czy są to różnice dodatnie czy ujemne. Dodatnie różnice kursowe zwiększają przychód, ujemne natomiast ujmuje się po stronie przychodu, jednak ze znakiem minus, zmniejszając tym samym przychód.
Zarówno do dodatnich różnic kursowych, jak i ujemnych zastosować należy, właściwą dla danych usług, stawkę podatku.
Źródła:
Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych