6.09.2021

Podatek od wygranej

Wygrana w różnego rodzaju loteriach sprawia ogromną radość. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z tego, że taka wygrana podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od przychodów (dochodów) pobiera się zryczałtowany podatek z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową. Dotyczy to zarówno zysków uzyskanych w Polsce, jak i na terytorium innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wysokość podatku to 10% wygranej lub nagrody.

Podatnik, który otrzymał nagrodę lub wygraną, nie musi osobiście odprowadzać podatku do urzędu skarbowego. Podmiot przekazujący zwycięzcy nagrodę pobiera i odprowadza do urzędu skarbowego podatek od wygranej. W takim przypadku obdarowany nie ma obowiązku odprowadzania podatku od wygranej ani ujmowania uzyskanego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym. W przypadku, gdy nagroda ma postać materialną, a jej wartość przekracza kwotę zwolnioną z opodatkowania, to także zachodzi konieczność zapłaty podatku od wygranej.

Od podatku od wygranej, zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione z opodatkowania są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł.

Ze zwolnienia korzystają także podatnicy, którzy uzyskali wygrane w grach na automatach, grach w karty, grach w kości, grach cylindrycznych, grach bingo pieniężne i grach bingo fantowe – urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów