24.07.2023
Przedsiębiorcy często sprowadzają środki transportu z terytorium Unii Europejskiej. Rozliczenie zakupu pojazdów zależy od wielu czynników. Takie transakcje mogą generować dodatkowe obowiązki w podatku VAT-23.
Podatnicy, którzy dokonują zakupu środków transportu z terytorium UE zobowiązani są do złożenia informacji VAT-23. Transakcja wewnątrzwspólnotowego nabycia podlega opodatkowaniu w kraju, w którym pojazd będzie wykorzystywany lub zarejestrowany.
W przypadku, gdy przedmiotem zakupu jest środek transportu używany, obowiązek powstaje w momencie wystawienia faktury VAT przez zarejestrowanego podatnika VAT. Dodatkowo pojazd musi być zarejestrowany w Polsce lub (jeżeli nie podlega rejestracji) jest użytkowany na terytorium kraju.
Przy zakupie nowego środka transportu, w jednym z krajów UE, obowiązek powstaje zarówno w przypadku nabycia przez osobę fizyczną, jak i przez firmę. Nie ma też znaczenia od kogo pojazd jest nabywany.
Za nowe środki transportu uznawane są pojazdy, które przejechały nie więcej niż 6000 km lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy.
Jeżeli podatnik nie będzie rejestrował lub użytkował zakupionego środka transportu na terenie Polski, to nie musi wypełniać dodatkowych deklaracji i formularzy składanych do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca wykazuje wówczas zakupiony środek transportu jako towar wyłącznie w sporządzanym formularzu JPK_V7M.
W terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego należy zapłacić kwotę podatku na rachunek Urzędu Skarbowego.
O zakupie samochodu należy poinformować właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego. W tym celu należy złożyć informację VAT-23 z dołączeniem kopii dokumentów. Do dokumentu dołącza się faktury, dowodu rejestracyjnego pojazdu, dowodu wpłaty podatku, tłumaczenia przysięgłego obcojęzycznych dokumentów (jeżeli są wymagane przez Urząd).
Aby poprawnie wypełnić VAT-23 potrzebujemy danych środka transportu jak m.in.: marki i modelu pojazdu, numeru VIN, czy roku produkcji.
Ustawodawca nie uwzględnia ani przyczepy, ani naczepy w kategorii środków transportu, gdyż nie posiadają one własnego napędu. Przyczepa lub naczepa nie stanowią zatem środka transportu. Oznacza to, że przedsiębiorca nie jest zobowiązany do składania w Urzędzie Skarbowym informacji VAT-23. Nie musi także uiszczać podatku VAT z tego tytułu. Zobowiązany jest natomiast do rozliczenia przedmiotowej transakcji jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Odbywa się to zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.
Źródła:
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Interpretacje: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach IBPP2/4512-874/15/KO z 18.12.2015, Izby Skarbowej w Warszawie IPPP3/443-808/14-5/KB