18.09.2020

Nowy plik JPK_V już od 1 października 2020 r.

Nowy plik JPK_V już od 1 października 2020 r.

Podatnicy, którzy są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT zobowiązani są do składania deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz pliku JPK. Od 1 października 2020 roku obowiązek ten zostanie zniesiony na rzecz składania nowego pliku JPK_V7M/JPK_V7K.

Nowy plik JPK_V7M/JPK_V7K wchodzi w życie 1 października 2020 roku, co oznacza, że po raz pierwszy plik zostanie złożony do 25 listopada 2020 roku za miesiąc poprzedni. Będzie się on składał z części deklaracyjnej, odpowiadającej dotychczasowej deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz części ewidencyjnej, odpowiadającej dotychczasowemu plikowi JPK. Plik JPK_V7M będzie obowiązywał podatników, którzy dotychczas składali deklarację VAT-7, natomiast plik JPK_VK podatków, którzy dotychczas składali VAT-7K.

Dane, które będą wykazywane w części deklaracyjnej nowego pliku JPK_VM/JPK_VK nie będą znacząco odbiegały od danych, które były zawierane w dotychczasowych deklaracjach VAT-7 i VAT-7K, natomiast część ewidencyjna będzie zawierała dodatkowo nowe informacje, w tym między innymi oznaczenie grup towarów i usług - GTU. Oznaczenie GTU będzie obowiązywało jedynie przy wystawianych fakturach sprzedaży i będzie dotyczyło tylko niektórych towarów i usług. Jeśli podatnik nie sprzedaje niżej wymienionych towarów i usług, a także nie dotyczą go oznaczenia literowe, także przedstawione poniżej, wtedy odpowiednie pole w pliku JPK_VM/JPK_VK pozostaje puste. Zakres numeracji GTU to liczby od 01 do 10 oznaczające sprzedaż towarów, natomiast od 11 do 13 sprzedaż usług. Oznaczenia GTU nie trzeba zamieszczać na wystawianej fakturze, a jedynie przekazać w pliku JPK_VM/JPK_VK.

Poniżej tabela, przedstawiająca oznaczenia GTU:

Oprócz oznaczenia GTU w części ewidencyjnej nowego JPK_VM/JPK_VK będą także oznaczenia literowe dotyczące głównie sprzedawanych towarów i usług. Podobnie jak w przypadku numeracji GTU, oznaczeń literowych również nie trzeba umieszczać na wystawianych fakturach.

Poniżej tabela przedstawiająca oznaczenia literowe:

Co więcej, także niektóre faktury zakupowe będą musiały zawierać oznaczenie literowe w JPK_VM/JPK_VK, jak zostało to przedstawione w poniższej tabeli. Tych oznaczeń również nie trzeba umieszczać na fakturach, natomiast muszą zostać przekazane w nowym pliku JPK_VM/JPK_VK.

Ponad to, obowiązkowi oznaczeń podlegają także niektóre dowody zakupu oraz sprzedaży. Poniżej zostały zaprezentowane dokumenty, które podlegają pod te oznaczenia:

Poza wycofaniem deklaracji VAT-7, VAT-7K oraz pliku JPK także załącznik VAT-ZD zostanie usunięty. Pozycja odpowiadająca odliczeniu ulgi na złe długi wykazywana w załączniku VAT-ZD będzie odpowiednio zawarta w nowo wprowadzonym pliku JPK_VM/JPK_VK. Pozostałe deklaracje podatkowe w tym między innymi VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-26, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z oraz VIN-R i VIU-R, a także VIN-D i VIU-D będą obowiązywały na dotychczasowych zasadach i podatnicy wciąż są zobowiązani do ich składania.

Pomimo braku obowiązku umieszczania oznaczeń na fakturach, umieszczenie ich na pewno będzie dużym ułatwieniem, nie tylko dla księgowych sporządzających deklaracje JPK_VM/JPK_VK, ale także dla kontrahentów, którzy również są zobowiązani przekazywać oznaczenia literowe co do niektórych faktur zakupowych. Warto także zwrócić uwagę, że brak przekazania danych GTU i literowych lub ich błędne przekazanie może skutkować karą pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd.

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
← Wróć do wszystkich artykułów