18.09.2020

Nowy plik JPK_V już od 1 października 2020 r.

Nowy plik JPK_V już od 1 października 2020 r.

Podatnicy, którzy są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT zobowiązani są do składania deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz pliku JPK. Od 1 października 2020 roku obowiązek ten zostanie zniesiony na rzecz składania nowego pliku JPK_V7M/JPK_V7K.

Nowy plik JPK_V7M/JPK_V7K wchodzi w życie 1 października 2020 roku, co oznacza, że po raz pierwszy plik zostanie złożony do 25 listopada 2020 roku za miesiąc poprzedni. Będzie się on składał z części deklaracyjnej, odpowiadającej dotychczasowej deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz części ewidencyjnej, odpowiadającej dotychczasowemu plikowi JPK. Plik JPK_V7M będzie obowiązywał podatników, którzy dotychczas składali deklarację VAT-7, natomiast plik JPK_VK podatków, którzy dotychczas składali VAT-7K.

Dane, które będą wykazywane w części deklaracyjnej nowego pliku JPK_VM/JPK_VK nie będą znacząco odbiegały od danych, które były zawierane w dotychczasowych deklaracjach VAT-7 i VAT-7K, natomiast część ewidencyjna będzie zawierała dodatkowo nowe informacje, w tym między innymi oznaczenie grup towarów i usług - GTU. Oznaczenie GTU będzie obowiązywało jedynie przy wystawianych fakturach sprzedaży i będzie dotyczyło tylko niektórych towarów i usług. Jeśli podatnik nie sprzedaje niżej wymienionych towarów i usług, a także nie dotyczą go oznaczenia literowe, także przedstawione poniżej, wtedy odpowiednie pole w pliku JPK_VM/JPK_VK pozostaje puste. Zakres numeracji GTU to liczby od 01 do 10 oznaczające sprzedaż towarów, natomiast od 11 do 13 sprzedaż usług. Oznaczenia GTU nie trzeba zamieszczać na wystawianej fakturze, a jedynie przekazać w pliku JPK_VM/JPK_VK.

Poniżej tabela, przedstawiająca oznaczenia GTU:

Oprócz oznaczenia GTU w części ewidencyjnej nowego JPK_VM/JPK_VK będą także oznaczenia literowe dotyczące głównie sprzedawanych towarów i usług. Podobnie jak w przypadku numeracji GTU, oznaczeń literowych również nie trzeba umieszczać na wystawianych fakturach.

Poniżej tabela przedstawiająca oznaczenia literowe:

Co więcej, także niektóre faktury zakupowe będą musiały zawierać oznaczenie literowe w JPK_VM/JPK_VK, jak zostało to przedstawione w poniższej tabeli. Tych oznaczeń również nie trzeba umieszczać na fakturach, natomiast muszą zostać przekazane w nowym pliku JPK_VM/JPK_VK.

Ponad to, obowiązkowi oznaczeń podlegają także niektóre dowody zakupu oraz sprzedaży. Poniżej zostały zaprezentowane dokumenty, które podlegają pod te oznaczenia:

Poza wycofaniem deklaracji VAT-7, VAT-7K oraz pliku JPK także załącznik VAT-ZD zostanie usunięty. Pozycja odpowiadająca odliczeniu ulgi na złe długi wykazywana w załączniku VAT-ZD będzie odpowiednio zawarta w nowo wprowadzonym pliku JPK_VM/JPK_VK. Pozostałe deklaracje podatkowe w tym między innymi VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-26, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z oraz VIN-R i VIU-R, a także VIN-D i VIU-D będą obowiązywały na dotychczasowych zasadach i podatnicy wciąż są zobowiązani do ich składania.

Pomimo braku obowiązku umieszczania oznaczeń na fakturach, umieszczenie ich na pewno będzie dużym ułatwieniem, nie tylko dla księgowych sporządzających deklaracje JPK_VM/JPK_VK, ale także dla kontrahentów, którzy również są zobowiązani przekazywać oznaczenia literowe co do niektórych faktur zakupowych. Warto także zwrócić uwagę, że brak przekazania danych GTU i literowych lub ich błędne przekazanie może skutkować karą pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd.

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów