9.08.2021

Nota korygująca

Błędy na fakturach zdarzają się każdemu przedsiębiorcy. O ile na prawidłowość wystawionych faktur sprzedażowych podatnik ma wpływ, o tyle na otrzymane faktury zakupowe nie ma. W przypadku pojawienia się błędów na fakturze zakupowej nabywca ma możliwość wystawienia noty korygującej.

Nota korygująca to dokument, który koryguje błędne dane na fakturze, takie jak na przykład:

-niewłaściwy NIP/adres,

-błędna data sprzedaży, odbioru, terminu płatności,

-złe oznaczenie towaru lub usługi.

Nota korygująca nie może być wystawiona w przypadku między innymi:

-błędnej jednostki miary i ilości dostarczonych towarów lub wykonanych usług,

-błędów rachunkowych (błędna stawka VAT, zła wartość towaru/usługi).

W przypadku powyższych błędów, powinna zostać wystawiona przez sprzedawcę faktura korygująca

Notę korygującą może wystawić jedynie nabywca towaru lub usługi. Kolejno nabywca musi przekazać notę korygującą do sprzedawcy, który ma za zadanie ją zaakceptować. Ustawodawca nie sprecyzował sposobu, w jaki sposób nota ma być zaakceptowana. Wystawca pierwotnej faktury może zatem zaakceptować notę drogą inną niż poczta tradycyjna, na przykład poprzez e-mail. Jeżeli jednak nota przekazywana jest drogą tradycyjną, to należy sporządzić i przekazać do sprzedawcy dwa egzemplarze. Po akceptacji noty korygującej przez sprzedawcę, zobowiązany on jest do podpisu obu not i odesłaniu jednej do nabywcy (wystawcy noty).

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów