Leasing operacyjny i finansowy to dwie różne formy finansowania aktywów dla przedsiębiorstw. Obie mają swoje zalety i znacząco różnią się od siebie, także pod względem księgowym.
Leasing operacyjny podobny jest do tradycyjnego wynajmu. Właścicielem aktywu, (sprzętu, pojazdu czy maszyny) jest leasingodawca, a przedsiębiorstwo korzysta z tego aktywu przez określony czas w zamian za określoną opłatę miesięczną. Do każdej raty leasingowej doliczany jest podatek VAT, a więc przy tej formie leasingu, w przeciwieństwie do leasingu finansowego, nie ma obowiązku opłacania podatku VAT w całości już na samym początku trwania umowy leasingowej. Co więcej, do kosztów uzyskania przychodu można również zaliczyć opłatę wstępną.
Dane aktywo nie jest uwzględniane na bilansie – w leasingu operacyjnym, koszty związane z aktywem (np. opłaty leasingowe) są zaliczane jako wydatki operacyjne w danym okresie, a dane aktywo nie pojawia się na bilansie przedsiębiorstwa. Oznacza to, że nie ma ono wpływu na wskaźniki finansowe.
Koszty leasingu są odliczane od podatku dochodowego – wydatki związane z leasingiem operacyjnym można odliczyć od podatku dochodowego, co przekłada się na niższe obciążenie podatkowe dla przedsiębiorstwa.
Leasing finansowy, znany również jako leasing kapitałowy, jest bardziej zbliżony do tradycyjnego kredytu. W tej formie leasingu przedsiębiorstwo staje się właścicielem aktywu na czas trwania umowy, a po jej zakończeniu ma opcję wykupienia aktywu za opłatą.
Dodatkowo do kosztów uzyskania przychodów korzystający może jedynie zaliczyć część odsetkową raty leasingowej. Podatek VAT natomiast należy uiścić w całości z góry przy pierwszej racie tuż po odbiorze przedmiotu. Dodatkowo, klient staje się właścicielem przedmiotu leasingu po wpłacie ostatniej raty. Co więcej, w leasingu finansowym leasingobiorca nie ponosi bowiem kosztów związanych z opłatą wstępną.
Aktywo, które jest leasingowane staje się składnikiem majątku firmy – w leasingu finansowym, aktywo uznane jest za własność przedsiębiorstwa i należy je odpowiednio amortyzować. Przedsiębiorstwo amortyzuje wartość aktywu w trakcie trwania umowy leasingowej, co wpływa na zysk i inne wskaźniki finansowe firmy.
Choć zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy oferują przedsiębiorstwom wiele korzyści, lecz ich księgowe ujęcie znacznie się różni. Wybór między tymi dwoma rodzajami leasingu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji przedsiębiorstwa, a także od jego strategii finansowej. Decyzje o zawarciu umowy leasingowej warto skonsultować się z odpowiednimi specjalistami, aby podjąć najlepszą decyzję dla danego biznesu.
Źródła:
Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 marca 2016 r. o sygn. ITPB1/4511–1158/15/AK
Krajowy Standard Rachunkowości nr 5
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych