Jednostka mała – definicja
Zgodnie z ustawą o rachunkowości jednostką małą jest spółka handlowa, która zarówno w danym roku obrotowym za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym dany rok obrotowych, nie przekroczyła dwóch z trzech następujących wielkości:
- 25 500 000 PLN – wartość sumy bilansowej na koniec roku obrotowego,
- 51 000 000 PLN – wartość przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów w danym troku obrotowym,
- 50 osób – wielkość średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
Uproszczenia dla jednostek małych
- Sporządzanie bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej wg. zał. nr 5 – Jednostki małe mogą sporządzać uproszczony bilans oraz uproszczony rachunek zysków i strat, oraz wprowadzenie do sprawozdania finansowego i informację dodatkową według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości Jednostki małe mogą sporządzać poszczególne elementy sprawozdania finansowego według zał. nr 1 lub zał. nr 5.
- Odstąpienie od sporządzania zestawienia zmian w kapitale/funduszu własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych – jednostki małe nie muszą sporządzać zestawienia zmian w kapitale/funduszu własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych. Z tego uproszczenia mogą również skorzystać jednostki, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania przez firmę audytorską.
- Uproszczenia dotyczące sprawozdania z działalności – jednostka mała zobowiązana do sporządzenia sprawozdania z działalności, może nie sporządzać tego sprawozdania, jeżeli w informacji dodatkowej zaprezentuje informacje dotyczące nabycia udziałów własnych, o których mowa w art. 49 ust. 2 pkt 5 ustawy o rachunkowości.
Decyzja (uchwała) w sprawie uproszczeń dla jednostek mikro lub małych
Jednostka, która spełnia warunki do zakwalifikowania jej jako jednostki małej, aby korzystać z uproszczeń, musi podjąć w tej kwestii uchwałę. Przepisy ustawy o rachunkowości nie wskazują, w jakim terminie należy podjąć decyzję (uchwałę) w sprawie przyjęcia uproszczeń dla jednostek mikro lub małych. Ze względu na to, że uproszczenia te dotyczą sprawozdania finansowego, ostateczny termin na jej podjęcie wyznacza dzień sporządzenia tego sprawozdania.
Autor: Alicja Wachowicz, Księgowa
Źródła:
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości