23.08.2022

Zwrot VAT w 15 dni

Podatnicy, będący czynnymi podatnikami VAT mają prawo do zwrotu podatku, gdy VAT naliczony jest wyższy niż VAT należny. Więcej informacji na temat kalkulacji VAT znajdziesz TUTAJ. Standardowo, termin zwrotu podatku VAT wynosi 60 dni, jednak termin ten może zostać wydłużony lub skrócony w zależności od kilku czynników.

Niektórzy podatnicy, w związku ze zmianami, jakie wprowadził Polski Ład, mają prawo do zwrotu podatku VAT w 15 dni. Należy jednak pamiętać, że aby móc ubiegać się o szybszy zwrot podatnik musi od co najmniej roku korzystać wyłącznie z kasy online lub wirtualnej do rejestracji swojej sprzedaży.

Warunki, jakie łącznie podatnik musi spełnić, by otrzymać zwrot to:

  • przez ostatnie 3 miesiące/kwartał poprzedzające okres z wykazanym zwrotem VAT podatnik przyjmuje płatności bezgotówkowe – co najmniej 65% obrotu rejestrowanego na kasie fiskalnej w każdym miesiącu,
  • przez ostatnie 3 miesiące/kwartał poprzedzające okres z wykazanym zwrotem VAT podatnik jest detalistą ze sprzedażą rejestrowaną na kasie online lub wirtualnej – nie mniej niż 80% całego obrotu w każdym miesiącu,
  • przez ostatni rok podatnik osiąga obrót detaliczny nie mniejszy niż 50 tysięcy złotych brutto na miesiąc w kasach wirtualnych/online.

Dodatkowo, podatnik musi:

  • być zarejestrowany do VAT przez co najmniej rok (przy tym składać deklarację przez co najmniej rok),
  • posiadać rachunek do przyjmowania płatności zgłoszony w wykazie podatników VAT przynajmniej od trzech miesięcy.

Zmiana ta weszła w życie wraz ze zmianami Polskiego Ładu i ma nakłaniać podatników do rozliczeń bezgotówkowych.

Aby być pewnym, że podatnikowi przysługuje przyśpieszony termin zwrotu VAT należy dokonać obliczeń weryfikujących powyższe wymagania. Zadanie to należy powierzyć specjalistom.

Autor: Alicja Wachowicz, Księgowa

Źródła:

Źródło: www.podatki.gov.pl

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów