13.09.2022

Zwolnienie przedmiotowe z VAT

Podatek VAT to podatek, który przedsiębiorcy odbierają jako jeden z najbardziej skomplikowanych. Nie wszyscy jednak muszą pod niego podlegać. Firmy mogą zrezygnować z VAT na podstawie zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego.

Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT polega na spełnieniu warunku dotyczącego wielkości obrotu firmy. Na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.

Zwolnienie przedmiotowe dotyczy rodzaju wykonywanej działalności i można z niego skorzystać wyłącznie, gdy świadczy się usługi zwolnione z podatku VAT. Najczęściej wykonywane usługi i towary zostały określone w art. 43 ust. 1 ustawy z o podatku od towarów i usług. Wśród usług zwolnionych znajdują się między innymi:

  • usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia – zwolnienie dotyczy lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne lub psychologów,
  • usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym – dotyczy nauczycieli,
  • usługi nauczania języków obcych,
  • usługi finansowe, w tym: zarządzania funduszami inwestycyjnymi; ubezpieczeniowe; w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji oraz innych zabezpieczeń transakcji; udzielanie kredytów i pożyczek, których przedmiotem są instrumenty finansowe.

Zwolnienia wymienione w art. 43 ust. 1 ustawy z o podatku od towarów i usług są odgórne i podatnik nie może zarejestrować się do VAT wykonując je.

Autor: Autor: Alicja Wachowicz, Księgowa

Źródła:

Źródła: Ustawa o podatku od towarów i usług

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów