13.09.2022

Zwolnienie przedmiotowe z VAT

Podatek VAT to podatek, który przedsiębiorcy odbierają jako jeden z najbardziej skomplikowanych. Nie wszyscy jednak muszą pod niego podlegać. Firmy mogą zrezygnować z VAT na podstawie zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego.

Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT polega na spełnieniu warunku dotyczącego wielkości obrotu firmy. Na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.

Zwolnienie przedmiotowe dotyczy rodzaju wykonywanej działalności i można z niego skorzystać wyłącznie, gdy świadczy się usługi zwolnione z podatku VAT. Najczęściej wykonywane usługi i towary zostały określone w art. 43 ust. 1 ustawy z o podatku od towarów i usług. Wśród usług zwolnionych znajdują się między innymi:

  • usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia – zwolnienie dotyczy lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne lub psychologów,
  • usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym – dotyczy nauczycieli,
  • usługi nauczania języków obcych,
  • usługi finansowe, w tym: zarządzania funduszami inwestycyjnymi; ubezpieczeniowe; w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji oraz innych zabezpieczeń transakcji; udzielanie kredytów i pożyczek, których przedmiotem są instrumenty finansowe.

Zwolnienia wymienione w art. 43 ust. 1 ustawy z o podatku od towarów i usług są odgórne i podatnik nie może zarejestrować się do VAT wykonując je.

Autor: Autor: Alicja Wachowicz, Księgowa

Źródła:

Źródła: Ustawa o podatku od towarów i usług

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
← Wróć do wszystkich artykułów