27.02.2021

Usługa „Twój e-PIT”

Usługa „Twój e-PIT” cieszy się ogromnym powodzeniem, polega ona na rozliczeniu podatników przez urząd skarbowy na podstawie złożonych przez pracodawcę PIT-11. Mimo tego, że usługa działa od 2019 roku, to część podatników wciąż rozlicza się samodzielnie.

Poniżej przedstawiamy instrukcję w jaki sposób sprawdzić, zmienić, zaakceptować i wysłać roczną deklarację przy pomocy usługi „Twój e-PIT”. Należy także zaznaczyć, że na obecną chwilę usługa ta nie dotyczy podatników prowadzących działalność gospodarczą i działów specjalnych produkcji rolnej.

Aby zalogować się do usługi należy wejść na stronę internetową podatki.gov.pl i kliknąć „e-Urząd Skarbowy - zaloguj się”.

Do usługi zalogować się można na trzy sposoby:

-profilem zaufanym,

-danymi podatkowymi oraz numerem Pesel/NIP,

-aplikacją do logowania mObywatel.

Po zalogowaniu do systemu zostaje nam wyświetlony główny pulpit usług. Na stronie możemy wybrać usługi, które nas interesują. Po zalogowaniu, oprócz rocznych deklaracji podatkowych można także monitorować otrzymane mandaty, złożyć pisma urzędowe lub zweryfikować swój mikrorachunek podatkowy.

Po kliknięciu na usługę „Twój e-PIT” zostajemy przekierowani na osobną stronę internetową. Możemy na niej sprawdzić sporządzoną przez urząd skarbowy roczną deklarację podatkową, dokumenty już złożone (w tym za poprzednie lata), dokumenty źródłowe (między innymi złożone przez pracodawców PIT-11) oraz swoją historie logowania.

Klikając na zakładkę „bieżące dokumenty” zostanie wyświetlona sporządzona roczna deklaracja podatkowa. Możemy wtedy sprawdzić, czy dane podatkowe i personalne są poprawne, dodać ulgi i odliczenia (więcej na temat ulg i odliczeń tutaj), wpisać organizację, na którą chcemy przekazać 1% podatku. Co więcej, możemy także wybrać, czy chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Po wprowadzeniu ewentualnych zmian lub poprawek wystarczy kliknąć „akceptuj i wyślij”. Po przetworzeniu deklaracji będzie można pobrać UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru – dokument potwierdzający, że roczna deklaracja została złożona. Jeżeli zauważymy błąd w wysłanej już deklaracji, w ramach usługi „Twój e-PIT” możemy także sporządzić korektę.

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów