10.06.2021

Podatnik bezgotówkowy

Podatnik bezgotówkowy to zaproponowany przez Ministerstwo Finansów program. Skierowany jest on do tych przedsiębiorstw, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w bezgotówkowy sposób. Uzyskanie statusu „Klienta Premium” będzie możliwe już od 2022 roku i będzie wiązało się z korzyściami podatkowymi.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość skorzystania z dwóch pakietów:

Pakiet SILVER (ulga na terminal w podatku dochodowym)

Pakiet polega na możliwości nie tylko zaliczenia w 100% do kosztów uzyskania przychodów wydatków za nabycie terminala płatniczego oraz obsługi transakcji płatniczych, ale także na ponownym 100% odliczeniu wydatków od dochodu w ramach ulgi podatkowej. Ulga ta obejmie koszty związane z obsługą transakcji płatniczych (np. najem, opłaty interchange, opłaty serwisowe). Wysokość maksymalnego odliczenia to 1000 zł rocznie, natomiast w przypadku podatników zwolnionych z kas rejestrujących będzie to 2500 zł.

Z ulgi skorzystać będą mogli przedsiębiorcy, którzy nie przyjmowali płatności bezgotówkowych przy użyciu terminali płatniczych przez ostatni rok, a także ci, którzy skorzystali z programu Polska Bezgotówkowa i utrzymują przyjmowanie płatności bezgotówkowo po zakończeniu programu. Podatnicy ci będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej na terminal do 2 lat od momentu, gdy zaczęli ponosić koszty obsługi transakcji płatniczych.

Pakiet GOLD (podatnik bezgotówkowy)

Podatnik bezgotówkowy to Klient Premium. Pakiet ten oferuje przedsiębiorcy:

-wyższą, bezterminową ulgę na terminal. Odliczenie będzie przysługiwać w wysokości 200% przy czym maksymalny limit to 2000 zł rocznie. Z preferencyjnej ulgi na terminal będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy będą podatnikami bezgotówkowymi przez co najmniej 7 miesięcy w roku podatkowym,

-szybszy zwrot VAT – możliwość uzyskania zwrotu VAT w 15 dni.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów