11.07.2022

Odliczenie składki zdrowotnej od lipca 2022

Od 1 lipca weszły w życie przepisy Polskiego Ładu 2.0. Wśród zmian pojawiła się między innymi możliwość odliczenia składki zdrowotnej w przypadku niektórych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami, podatnicy:

  • na karcie podatkowej mają prawo odliczyć 19% zapłaconej składki zdrowotnej jako pomniejszenie podatku,
  • opodatkowani ryczałtem mają prawo odliczyć do 50% zapłaconych składek zdrowotnych jako pomniejszenie przychodu,
  • opodatkowani podatkiem liniowym mają prawo odliczyć do 8700 zł zapłaconych składek zdrowotnych jako pomniejszenie dochodu do opodatkowania (lub ujęcie w kosztach).

Powyższe oznacza, że podatnicy mają prawo odliczyć od przychody/dochodu lub ująć bezpośrednio w kosztach zapłacone w danym roku składki zdrowotne. Wyjątkiem są podatnicy rozliczający się podatkiem ryczałtowym – w ich przypadku zapłacone składki zdrowotne (do limitu) należy odliczyć od przychodu/dochodu. Odmiennie niż w ubiegłym, 2021 roku, w 2022 roku składka zdrowotna pomniejsza podstawę opodatkowania, a nie należny podatek.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy Polski Ład 2.0 zasady dotyczące odliczenia składki zdrowotnej stosuje się do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 roku. W związku z tym, przedsiębiorcy mają prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne w zaliczce na podatek za miesiąc czerwiec lub II kwartał 2022 roku. Co więcej, składki zdrowotne zapłacone w poprzednich miesiącach, tj. styczeń–maj 2022 mogą zostać ujęte jako odliczenie już w bieżącej zaliczce na podatek.

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów