11.07.2022

Odliczenie składki zdrowotnej od lipca 2022

Od 1 lipca weszły w życie przepisy Polskiego Ładu 2.0. Wśród zmian pojawiła się między innymi możliwość odliczenia składki zdrowotnej w przypadku niektórych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami, podatnicy:

  • na karcie podatkowej mają prawo odliczyć 19% zapłaconej składki zdrowotnej jako pomniejszenie podatku,
  • opodatkowani ryczałtem mają prawo odliczyć do 50% zapłaconych składek zdrowotnych jako pomniejszenie przychodu,
  • opodatkowani podatkiem liniowym mają prawo odliczyć do 8700 zł zapłaconych składek zdrowotnych jako pomniejszenie dochodu do opodatkowania (lub ujęcie w kosztach).

Powyższe oznacza, że podatnicy mają prawo odliczyć od przychody/dochodu lub ująć bezpośrednio w kosztach zapłacone w danym roku składki zdrowotne. Wyjątkiem są podatnicy rozliczający się podatkiem ryczałtowym – w ich przypadku zapłacone składki zdrowotne (do limitu) należy odliczyć od przychodu/dochodu. Odmiennie niż w ubiegłym, 2021 roku, w 2022 roku składka zdrowotna pomniejsza podstawę opodatkowania, a nie należny podatek.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy Polski Ład 2.0 zasady dotyczące odliczenia składki zdrowotnej stosuje się do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 roku. W związku z tym, przedsiębiorcy mają prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne w zaliczce na podatek za miesiąc czerwiec lub II kwartał 2022 roku. Co więcej, składki zdrowotne zapłacone w poprzednich miesiącach, tj. styczeń–maj 2022 mogą zostać ujęte jako odliczenie już w bieżącej zaliczce na podatek.

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
← Wróć do wszystkich artykułów