20.09.2021

Oczywista pomyłka na kasie fiskalnej

Wielu przedsiębiorców korzysta z kas fiskalnych. Pomyłki przy ewidencji sprzedaży na tym urządzeniu zdarzają się podatnikom wielokrotnie. W przypadku wystąpienia takiej pomyłki, warto pamiętać co należy zrobić.

Zgodnie z §3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, w przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencji podatnik dokonuje niezwłocznie jej korekty przez ujęcie w odrębnej ewidencji:

-błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku należnego),

-krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki oraz dołączenie oryginału paragonu fiskalnego potwierdzającego dokonanie sprzedaży, przy której nastąpiła oczywista pomyłka.

Jako oczywistą pomyłkę rozumie się błąd, który jest całkowicie niezamierzony, wynikający z niedokładności, pośpiechu, a także widoczny na pierwszy rzut oka.

W przypadku wystąpienia takiej oczywistej pomyłki, którą zauważamy zaraz po popełnieniu błędu, paragon nie powinien zostać wydany klientowi, a zachowany do późniejszego raportu oczywistych pomyłek. W obecności klienta nabija się sprzedaż na kasie fiskalnej ponownie i przekazuje klientowi poprawny paragon.

Przepisy nie przewidują określonej formy, w jakiej powinna być prowadzona ewidencja pomyłek zarejestrowanych na kasie fiskalnej. W związku z tym, aby stworzyć taką ewidencje można skorzystać ze stworzonego przez siebie druku lub z zeszytu. Na podstawie ewidencji oczywistych pomyłek należy pomniejszyć przychód oraz VAT należny wynikający z błędnych paragonów. Niezależnie od tego w jaki sposób będzie prowadzona ewidencja to powinna ona być przechowywana w bezpiecznym miejscu.

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów