19.07.2021

Numer PESEL dla cudzoziemców

Obecnie wielu przedsiębiorców zatrudnia cudzoziemców. Nie rzadko zdarzało się, że pracownicy nie mieli numeru PESEL, co skutkowało koniecznością posługiwania się szeregiem tych samych cyfr w deklaracjach podatkowych.

1 czerwca 2021 roku w życie weszła zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL. Nowe przepisy pozwalają, na wniosek cudzoziemca, na nadawanie im numerów PESEL przez urzędy gmin. Podatnicy, których identyfikatorem jest PESEL, a którzy do dnia wejścia w życie przepisów posługiwali się numerem NIP, mają 30 dni na zmianę NIP na PESEL.

Zmiana ta pozwala na identyfikację podatników przez Urząd Skarbowy, a co za tym idzie na wygenerowanie i udostępnienie rocznej deklaracji podatkowej w usłudze „Twój e-PIT”. Co więcej, dzięki temu cudzoziemcy będą mieli możliwość zalogowania się do usługi „Twój e-PIT” i skorzystania z możliwości złożenia lub skorygowania rocznej deklaracji podatkowej.  

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów