5.09.2022

Numer EORI – Economic Operators’ Registration and Identification

Przedsiębiorca, który chce dokonywać transakcji celnych na obszarze Unii Europejskiej polegających na imporcie bądź eksporcie towarów spoza jej obszaru musi posiadać numer EORI. Numer ten służy do identyfikacji przedsiębiorcy w kontaktach z organami celnymi na terenie Unii Europejskiej.

Bez nadanego numeru EORI zamówiony towar nie przejdzie odprawy celnej. Na przykład, gdyby przedsiębiorca importował towary z Chin bez posiadania numeru EORI to Urząd Celny zatrzyma towary do momentu spełnienia przez przedsiębiorcę określonych warunków związanych z jego identyfikacją. Skutkuje to dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorcy związanymi z przechowaniem towarów przez Agencję Celną. Gdyby jednak przedsiębiorca za długo zwlekał ze spełnieniem formalności to urząd celny może odesłać towary do nadawcy obciążając przedsiębiorcę kosztami dostawy.   

Polski numer EORI składa się z liter PL, numeru NIP oraz pięciu zer.

Przedsiębiorca, który ma siedzibę w Polsce, wnioskuje o nadanie numeru EORI do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej W Poznaniu. Wniosek taki należy złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC), która służy do załatwiania online spraw celnych i skarbowych w ramach dokonywanego importu bądź eksportu towarów.

Kroki jakie przedsiębiorca musi dokonać, aby uzyskać numer EORI:

  • Założenie konta na PUESC przez osobę fizyczną – przedsiębiorcę bądź osobę upoważnioną przez niego,
  • Zarejestrowanie firmy na platformie,
  • Utworzenie rejestracji powiązanej między kontem osoby fizycznej a zarejestrowanymi danymi firmy,
  • Wnioskowanie przez przedstawiciela o nadanie numeru EORI.

Złożenie wniosku oraz rejestracja są darmowe, a potwierdzenie o nadaniu numeru EORI zostanie przesłane na konto osoby fizycznej, która przesyłała wniosek. Przedsiębiorca może też zweryfikować swój numer EORI bądź innej firmy na poniższej stronie: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/eos/eori_validation.jsp?Lang=pl

Autor: Autor: Martyna Skrzypczak, Księgowa

Źródła:

Źródła:

https://www.puesc.gov.pl/

https://www.podatki.gov.pl/

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów