6.03.2023

Mały ZUS Plus – kto i jak długo może skorzystać

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą większość przedsiębiorców obciążonych jest składkami społecznymi ZUS. Składek tych nie opłaca przedsiębiorca, który zatrudniony jest również na umowę o pracę, a jego wynagrodzenie miesięczne jest większe niż wynagrodzenie minimalne oraz przedsiębiorca, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i korzysta z ulgi na start. Pozostałe osoby prowadzące swoją firmę zobligowane są do opłacania składek społecznych.

Co to jest Mały ZUS Plus?

Jest to ulga, która umożliwia przedsiębiorcom opłacanie składek społecznych ZUS w obniżonej wysokości. Ich wysokość obliczana jest na podstawie dochodu z poprzedniego roku.

Kto może skorzystać z Małego ZUS Plus?

Z ulgi tej może skorzystać przedsiębiorca, którego przychód w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 120 000 zł. Drugim warunkiem jest prowadzenie działalności minimum 60 dni. Jeśli działalność nie była prowadzona przez pełny rok to limit przychodów jest proporcjonalnie pomniejszony.

Jak długo można korzystać z Małego ZUS Plus?

Przedsiębiorca może korzystać z tej ulgi przez okres 36 miesięcy w okresie ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca, który rozpoczął działalność i korzystał z Ulgi na start (6 miesięcy) i preferencyjnych składek ZUS (24 miesiące). Po tym okresie jeśli spełnione są warunki, może skorzystać z Małego ZUS plus przez okres 36 miesięcy. W takim przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca niższe składki społeczne przez okres aż 66 miesięcy.

Kiedy nie można skorzystać z Małego ZUS Plus?

Z ulgi tej nie można skorzystać jeśli:

  • w poprzednim roku działalność była prowadzona krócej niż 60 dni,
  • jest to pierwszy rok prowadzeni działalności,
  • spełnione są warunki do opłacania preferencyjnych składek ZUS,
  • W ramach działalności gospodarczej wykonywane są czynności dla byłego pracodawcy, u którego przedsiębiorca zatrudniony był w tym lub poprzednim roku kalendarzowym,
  • działalność rozliczana jest karcie podatkowej, a przedsiębiorca nie jest czynnym podatnikiem VAT.

Autor: Anna Kaczmarczyk, Księgowa

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/

https://www.zus.pl/

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
← Wróć do wszystkich artykułów