4.04.2022

Krajowy System e-Faktur

Już od jakiegoś czasu słyszana jest informacja odnośnie ustrukturyzowania wystawianych faktur. Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest proponowanym przez Ministerstwo Finansów programem informatycznym umożliwiającym wystawianie i udostępnianie ustrukturyzowanych faktur. Obecnie faktury ustrukturyzowane funkcjonują jako jedna z dobrowolnych form dokumentowania transakcji.

Krajowy System e-Faktur został wprowadzony pilotażowo w okresie od października do grudnia 2021 roku. Obecnie od 1 stycznia 2022 roku system funkcjonuje jako rozwiązanie dobrowolne. Po uzyskaniu decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej, Ministerstwo Finansów planuje, aby w 2023 roku Krajowy System e-Faktur stał się rozwiązaniem obligatoryjnym.

Jak podaje Ministerstwo, podatnicy, którzy będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur mogą skorzystać z takich korzyści, jak:

  • Szybszy zwrot VAT– termin zwrotu skróci się z 60 na 40,
  • Za pośrednictwem bazy Ministerstwa, podatnik będzie mieć pewność, że faktura trafiła do kontrahenta,
  • Wygoda: e-faktury będą wydawane według jednego wzorca, co sprawi, że będą bardzo łatwe w użyciu,
  • Podatnik nie będzie musiał przechowywać faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one przechowywane przez administrację przez okres 10 lat,
  • Podantik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF.

Z systemu KSeF mogą skorzystać:

  • Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
  • Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT,
  • Podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera, podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
← Wróć do wszystkich artykułów