4.04.2022

Krajowy System e-Faktur

Już od jakiegoś czasu słyszana jest informacja odnośnie ustrukturyzowania wystawianych faktur. Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest proponowanym przez Ministerstwo Finansów programem informatycznym umożliwiającym wystawianie i udostępnianie ustrukturyzowanych faktur. Obecnie faktury ustrukturyzowane funkcjonują jako jedna z dobrowolnych form dokumentowania transakcji.

Krajowy System e-Faktur został wprowadzony pilotażowo w okresie od października do grudnia 2021 roku. Obecnie od 1 stycznia 2022 roku system funkcjonuje jako rozwiązanie dobrowolne. Po uzyskaniu decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej, Ministerstwo Finansów planuje, aby w 2023 roku Krajowy System e-Faktur stał się rozwiązaniem obligatoryjnym.

Jak podaje Ministerstwo, podatnicy, którzy będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur mogą skorzystać z takich korzyści, jak:

  • Szybszy zwrot VAT– termin zwrotu skróci się z 60 na 40,
  • Za pośrednictwem bazy Ministerstwa, podatnik będzie mieć pewność, że faktura trafiła do kontrahenta,
  • Wygoda: e-faktury będą wydawane według jednego wzorca, co sprawi, że będą bardzo łatwe w użyciu,
  • Podatnik nie będzie musiał przechowywać faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one przechowywane przez administrację przez okres 10 lat,
  • Podantik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF.

Z systemu KSeF mogą skorzystać:

  • Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
  • Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT,
  • Podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

Zapisz się do newslettera, otrzymuj miesięczne podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Interesują Cię zmiany podatkowe? A może szukasz pracy w zakresie księgowości lub kadr i płac? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj podsumowania zmian podatkowych oraz aktualne oferty pracy!

Meritoros
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest Meritoros SA z siedzibą w Krakowie, ul. Krowoderska 63B/4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłki newslettera. Przysługują Pani/Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie Newslettera.
← Wróć do wszystkich artykułów