Faktura VAT marża to faktura, z której mogą skorzystać podatnicy przy sprzedaży określonych towarów i usług. Jest to korzystna forma rozliczenia dla sprzedawców, ze względu na to, że VAT nie jest obliczany na podstawie całej kwoty faktury. Opodatkowaniu podlega jedynie kwota naliczonej prowizji. Na samej fakturze VAT marża nie ma kwoty podatku VAT, widnieje tam jedynie cena sprzedaży brutto. Mimo to, sprzedawca zobowiązany jest do obliczenia i odprowadzenia VAT do Urzędu Skarbowego.
Podatnicy, którzy:
-świadczą usługi turystyczne,
-dokonują dostaw towarów używanych,
-dokonują dostaw przedmiotów kolekcjonerskich,
-dokonują dostaw antyków,
-dokonują dostaw dzieł sztuki,
mają możliwość zastosowania procedury marży przy sprzedaży. Oprócz tego, w ustawie o VAT zostały opisane warunki, jakie muszą spełniać towary i usługi, aby można je było uznać i opodatkować w procedurze marży.
Jak określono w ustawie, towar używany, aby można było do niego zastosować procedurę VAT marża, musi być nabyty od:
-osób innych niż podatnicy podatku VAT,
-podatników podatku VAT zwolnionych – jeżeli dostawa towarów była zwolniona z VAT (zwolnienia przedmiotowe – art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT lub zwolnienia ze względu na wysokość sprzedaży do 200 tys. zł),
-podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża.
Przedsiębiorca, odprowadzając podatek VAT jedynie od naliczonej marży, nie może odliczyć podatku VAT z faktur dokumentujących zakup odsprzedawanego towaru. Natomiast podatnik, dla którego faktura VAT marża jest fakturą zakupu, nie ma możliwości odliczenia z niej kwoty VATu. Dla takiego podatnika, kwota brutto na fakturze będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu.
Podatnicy, którzy skorzystali z procedury marży, mają także obowiązek zastosowania obowiązkowych oznaczeń w ramach nowego pliku JPK_V. Faktury VAT marża muszą posiadać kody MR_T dla usług turystycznych oraz MR_UZ dla dostawy towarów używanych, towarów kolekcjonerskich, antyków i dzieł sztuki.