Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania składek ZUS. Podatnik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie, które jest dobrowolne, a mimo tego wiele przedsiębiorców się na nie decyduje, to ubezpieczenie chorobowe.
Ubezpieczenie chorobowe to składnik ubezpieczeń społecznych i daje możliwość podatnikom ubiegania się o prawo do zasiłków za czas niezdolności do pracy. Zasiłki, jakie uzyskuje się dzięki opłacaniu składki chorobowej to zasiłek chorobowy oraz zasiłek macierzyński. W przypadku niezdolności do pracy, przedsiębiorcy wypłacony zostaje zasiłek na określoną sumę pieniędzy przez ZUS. Warto jednak pamiętać, że zasiłek wypłacany jest dopiero po 90 dniach opłacania składki. W razie choroby, która wystąpiłaby przed upływem tego okresu, mimo, że przedsiębiorca wpłaca co miesiąc określoną kwotę na konto ZUS, zasiłek chorobowy nie przysługuje. Co więcej, niedotrzymanie terminu opłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe lub opłacenie jej w niepełnej wysokości skutkuje ustaniem tego ubezpieczenia. W niektórych sytuacjach na wniosek ZUS może wyrazić zgodę na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie. Pozytywnie rozpatrzony wniosek spowoduje zachowanie ciągłości ubezpieczenia chorobowego. W przypadku uzyskania negatywnej odpowiedzi, ubezpieczenie chorobowe ustanie od pierwszego dnia miesiąca, za który składki zostały opłacone po terminie lub w zaniżonej wysokości.
Składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% podstawy wymiaru, którego używa się przy obliczaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Dla przykładu – przedsiębiorca, który opłaca preferencyjne składki ZUS, jeśli nie opłaca dobrowolnej składki chorobowej uiszcza kwotę 627,01 zł, natomiast gdy opłaca to kwota ta wzrasta do wysokości 647,59 zł.