27.02.2021

Usługa “Twój e-PIT”

Usługa „Twój e-PIT” cieszy się ogromnym powodzeniem, polega ona na rozliczeniu podatników przez urząd skarbowy na podstawie złożonych przez pracodawcę PIT-11. Mimo tego, że usługa działa od 2019 roku, to część podatników wciąż rozlicza się samodzielnie.

Poniżej przedstawiamy instrukcję w jaki sposób sprawdzić, zmienić, zaakceptować i wysłać roczną deklarację przy pomocy usługi „Twój e-PIT”. Należy także zaznaczyć, że na obecną chwilę usługa ta nie dotyczy podatników prowadzących działalność gospodarczą i działów specjalnych produkcji rolnej.

Aby zalogować się do usługi należy wejść na stronę internetową podatki.gov.pl i kliknąć „e-Urząd Skarbowy - zaloguj się”.

Do usługi zalogować się można na trzy sposoby:

-profilem zaufanym,

-danymi podatkowymi oraz numerem Pesel/NIP,

-aplikacją do logowania mObywatel.

Po zalogowaniu do systemu zostaje nam wyświetlony główny pulpit usług. Na stronie możemy wybrać usługi, które nas interesują. Po zalogowaniu, oprócz rocznych deklaracji podatkowych można także monitorować otrzymane mandaty, złożyć pisma urzędowe lub zweryfikować swój mikrorachunek podatkowy.

Po kliknięciu na usługę „Twój e-PIT” zostajemy przekierowani na osobną stronę internetową. Możemy na niej sprawdzić sporządzoną przez urząd skarbowy roczną deklarację podatkową, dokumenty już złożone (w tym za poprzednie lata), dokumenty źródłowe (między innymi złożone przez pracodawców PIT-11) oraz swoją historie logowania.

Klikając na zakładkę „bieżące dokumenty” zostanie wyświetlona sporządzona roczna deklaracja podatkowa. Możemy wtedy sprawdzić, czy dane podatkowe i personalne są poprawne, dodać ulgi i odliczenia (więcej na temat ulg i odliczeń tutaj), wpisać organizację, na którą chcemy przekazać 1% podatku. Co więcej, możemy także wybrać, czy chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Po wprowadzeniu ewentualnych zmian lub poprawek wystarczy kliknąć „akceptuj i wyślij”. Po przetworzeniu deklaracji będzie można pobrać UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru – dokument potwierdzający, że roczna deklaracja została złożona. Jeżeli zauważymy błąd w wysłanej już deklaracji, w ramach usługi „Twój e-PIT” możemy także sporządzić korektę.

Подпишитесь на информационный бюллетень, получайте предложения о работе и ежемесячные сводки налоговых изменений!

Вас интересуют налоговые изменения, или, может быть, вы ищете работу в сфере бухгалтерского учета или кадров и расчета заработной платы? Подпишитесь на нашу рассылку и получайте предложения о работе и ежемесячные сводки налоговых изменений! Посмотрите, как выглядела карьера наших сотрудников!

Meritoros
← Wróć do wszystkich artykułów